Skosy w pokoju na poddaszu – i co teraz?

Gdyby zapytać losowo wybrane osoby, z czym kojarzą im się pokoje na poddaszu, całkiem możliwe, że wszystkie zgodnie odpowiedziałyby, że ze skośnymi sufitami. I rzeczywiście, to one stanowią największe wyzwanie podczas adaptacji strychu. Skosy sprawiają, że powierzchnia użytkowa (czyli taka, po której możemy swobodnie poruszać się bez schylania) poddasza jest ograniczona, a na dodatek utrudniają ustawianie klasycznych mebli.

Ale skosy można polubić! Są one bowiem świetnym miejscem na przechowywanie rzeczy. Jeśli tylko zdobędziesz się na odrobinę abstrakcyjnego myślenia, może okazać się, że pod nimi da się urządzić całkiem niezłą szafę. Zamiast zajmować inne pomieszczenie na garderobę, zabuduj nieustawną przestrzeń pod ukośnymi sufitami półkami i szafkami na zamówienie. Może po niektóre rzeczy częściej będziesz się schylać, ale za to wspaniale wykorzystasz przestrzeń!

Meble skandynawskie i klasyczny design

Skoro już mowa o zabudowie i meblach – przy aranżowaniu poddasza na pokój do codziennego użytku, zapomnij o pełnych przepychu meblach i dużej ilości ozdób. W pokoju na poddaszu powinno być niewiele mebli, tak żeby go nie zagracić, a te, które się tam znajdą powinny mieć prostą, ale szlachetną formę.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń i niskie sufity, najlepiej sprawdzą się meble skandynawskie, bo sprawiają, że pomieszczenia wydają się wyższe i bardziej eleganckie. Sofa czy fotel na klasycznych, drewnianych nóżkach, będą dodawały wnętrzom lekkości. Dla porównania, sofa bez nóżek czy ciężki narożnik będą wydawały się „przycupnięte” przy podłodze i jeszcze bardziej podkreślą nietypowe proporcje poddasza.

Kolory w aranżacji poddasza

Dla ciekawej i pięknej aranżacji poddasza ważne są także użyte kolory. Często zdarza się, że na zaadaptowanym strychu umieszczany jest pokój dziecka lub sypialnia, a te zwykle utrzymane są w dość wyrazistych kolorach. Jednak w przypadku pomieszczenia ze skosami, najlepiej jest postawić na klasyczną biel. Nawet jeśli koniecznie chcesz pomalować część ścian, zdecyduj się na neutralne i mocno rozbielone barwy, które nie będą swoim kontrastem podkreślały niskich sufitów. Na poddaszu zdarzają się też problemy z dobrym oświetleniem całego pomieszczenia, więc białe ściany będą pełniły także rolę rozświetlacza.

Wybierając tkaniny dekoracyjne i inne elementy wyposażenia wnętrza, także staraj się, żeby ich kolory były jasne i ciepłe. Dla przełamania aranżacji możesz użyć kilku bardziej wyrazistych drobiazgów, ale pamiętaj, by były tylko tym – drobiazgami i dekoracjami. Jeśli masz taką możliwość, odsłoń belki stropowe i potraktuj ich naturalny kolor, jako dodatkową barwę w palecie twojej aranżacji poddasza.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl. Numer seryjny:5bae1f2d-55dc-4a98-91af-515db99d5033

Autor: Martyna Nowicka